زاهدان

ادرس خانه سالمندان زاهدان

ادرس خانه سالمندان زاهدان

ادرس خانه سالمندان زاهدان

در این مقاله از سیتی بین به معرفی ادرس خانه سالمندان زاهدان میپردازیم.

تا انتها با تیم ما همراه شوید.

کلانشهری بدون خانه سالمندان

سالمندان در سیستان و بلوچستان جایگاه خاصی بین خانواده‌ها دارند

درحالی بیش از۸۹ هزار نفر از جمعیت سیستان و بلوچستان بالای ۶۵ سال سن دارند،
و سالمند تلقی می‌شوند که کلانشهری زاهدان مرکز این استان حتی یک مرکز نگهداری سالمند شبانه روزی ندارد.

بیشتر بخوانید:

 

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان،

مشکلات اقتصادی، مستأجری، سرکار رفتن زوج‌ها و شرایط سخت زندگی در عصر حاضر سبب شده بسیاری از خانواده‌ها در جای جای کشور به این فکر برآیند که پس از فوت پدر یا مادر به جای نگهداری والدین خود آن‌ها را به سرای سالمندان بسپارند؛ این در حالی است که استان سیستان و بلوچستان با وجود اینکه 89 هزار و 198 نفر از جمعیت آن را سالمندان تشکیل می‌دهند فرزندان راضی نمی‌شوند والدینشان در مراکز نگهداری سالمندان و به دور از آن‌ها زندگی کنند.

ادرس خانه سالمندان زاهدان

ادرس خانه سالمندان زاهدان

خانه سالمندان برای آرامش والدینی ایجاد می‌شود که فرزندان آن‌ها امکان نگهداری‌شان را ندارند در واقع این موضوع ناراحتی و گلایه مندی بسیاری از سالمندان را همواره به همراه داشته اما در استانی مانند سیستان و بلوچستان مانند گذشته با توجه به فرهنگ خاص مردم افراد مسن از جایگاه خاصی بین دیگر اعضای خانواده برخوردار هستند.

در کلانشهری مانند زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان است خبری از خانه سالمندان نیست بلکه تنها در این شهرستان یک مرکز روزانه نگهداری سالمندان وجود دارد که خانواده‌ها پدران یا مادران خود را برای گذراندن روزی شاد و همکلامی با دیگر هم سن و سال‌هایشان به این مرکز می‌برند و پس از چند ساعت آن‌ها را به خانه بر می‌گردانند.

عدم فعالیت خانه سالمندان در زاهدان به مرکز استانی به پهناوری سیستان و بلوچستان تکریم و احترام افراد به سالمندان را به خوبی نشان می‌دهد و با شنیدن این خبر که “زاهدان سرای سالمندان ندارد” جایگاه ویژه افراد مسن بین خانواده‌های این خطه بر همگان قابل لمس می‌شود.

خوشحالی رئیس سازمان بهزیستی از رونمایی سند ملی سالمندان پس از 15 سال

یکی از افراد سالمندی که چند سالی است با پسر و عروسش زندگی می‌کند در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: همسرم هشت سال پیش فوت کرده پنج فرزند دارم که همه شان قبل از فوت همسرم ازدواج کرده و زندگی مستقلی را تشکیل داده بودند.

پیری ادامه داد:

عروس، دامادها و دختر و پسرانم همه شاغل بودند به همین دلیل امکان نگهداری از من برایشان بسیار سخت بود به همین دلیل چندین بار به آن‌ها پیشنهاد دادم بهتر است تنها زندگی کنم یا مرا به خانه سالمندان ببرند اما آن‌ها با گذشت هشت سال از فوت همسرم هیچ وقت این اجازه را به من ندادند و می‌گویند با وجود پدرمان در خانه انگار برکت به زندگیمان آمده است.

این سالمند ادامه داد: حقیقتا دوری از فرزندان و نوه هایم برایم سخت بود و چند باری که پیشنهاد خانه سالمندان را مطرح کردم دلشوره این را داشتم که ممکن است پیشنهادم را قبول کنند تا اینکه یک روز که پسرم خانه نبود عروسم از محل کارش زودتر به خانه آمد و شروع به حرف زدن با من کرد و گفت من با حضور شما در این خانه کوچکترین مشکلی ندارم و صحبت رفتن از اینجا من را می‌رنجاند چون احساس می‌کنم میزبان خوبی برای شما نیستم.

وی بیان کرد: خیلی خوشحالم فرزندان و عروس و دامادهایی دارم که در زمان پیری فراموشم نکرده اند و حالا که توان انجام کاری را ندارم دلم قرص است که می توانم از وجودشان بهره مند شوم.

80 نفر در 2 مرکز نگهداری سالمندان سیستان و بلوچستان نگهداری می‌شوند

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در زاهدان در این باره اظهار داشت:خوشبختانه به دلیل چسبندگی خانوادگی که استان سیستان و بلوچستان وجود دارد مردم خانواده و افراد مسن را تکریم می‌کنند.

محمد رضا سراوانی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان از بافت فرهنگی غنی برخوردار است تصریح کرد: بیشتر سالمندان کنار خانواده‌ها زندگی می‌کنند و هیچکدام از فرزندان راضی نمی‌شوند والدین خود را به مراکز نگهداری سالمندان بسپارند در واقع  به دلیل بافت فرهنگی مردم استقبال از مراکز نگهداری سالمندان در استان بسیار ضعیف است.

وی گفت:

علی رغم همه این موضوعات 2 خانه سالمندان ویژه خانم‌ها و آقایان در زابل فعال است که به کل استان، خدمات رسانی می کند در حال حاضر 80 نفر در این مراکز نگهداری می‌شوند اما عمدتا کسانی که در این مراکز نگهداری می‌شوند افراد مجهول الهویه هستند.

وی به مرکز روزانه سلامت بهزیستی در زاهدان و زابل و اشاره کرد و افزود: این مراکز برای ایجاد شور و نشاط و تامین سالمندی سالم برای افراد دایر شده که در این مراکز به سالمندان خدمات مشاوره ای و آموزشی ارائه می‌دهد همچنین  برای آن‌ها برنامه‌های شاد و متنوع برگزار می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد: سالمندان در مرکز روزانه سلامت بهزیستی به منظور پر کردن اوقات فراغت و برای این که تا زمان آمدن فرزندانشان از محل کار در خانه تنها نماند، به این مراکز آورده می‌شوند و ظهرها پس از تعطیلی به خانه برمی‌گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *