بوشهر

بوشهر عزاداری

بوشهر عزاداری

بوشهر عزاداری

با فرا رسیدن ماه محرم مردم بوشهر نیز مانند سایر شهرهای ایران، مراسم عزاداری سالار شهیدان را با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار می­‌کنند. عزاداری مردم بوشهر برای ماه محرم از سابقه‌ای­ طولانی برخوردار است. شکل و نوع عزاداری نیز با باقی نقاط ایران تفاوت دارد. امروز در نابرو با من همراه باشید تا مراسم­‌های مهم عزاداری مردم برای محرم و دیدنی‌های بوشهر را با هم مرور کنیم.

محرم در بوشهر

با فرا رسیدن ماه محرم حسینیه­‌ها، مساجد و تکیه­‌های بوشهر سیاه­‌پوش می‌­شوند.

مراسم عزاداری را بعد از نماز مغرب و عشا شروع می‌­کنند.

اولین مرحله از مراسم عزاداری به روضه­‌خوانی اختصاص دارد.

روضه­‌خوانی شب اول را برای فرا رسیدن ماه محرم و اهمیت این ماه درنظر می‌گیرند.

روضه‌­خوانی به‌همین‌ترتیب در شب­‌های بعد ادامه پیدا می‌­کند.

شب دوم روضه­‌خوانی درمورد حضرت مسلم، شب سوم درمورد طفلان مسلم، شب چهارم درمورد حج­الوداع، شب پنجم درباره حر و شهادت او، شب ششم درمورد حضرت قاسم، شب هفتم درباره حضرت علی­‌اصغر، شب هشتم درمورد حضرت علی­‌اکبر، شب نهم درباره حضرت عباس و شب دهم درمورد امام حسین (ع) است.

به‌این ترتیب محرم در بوشهر با نظم خاص خود شروع خواهد شد.

نوحه‌خوانی، شروه، سینه‌زنی و تعزیه‌ی زنانه در بوشهر

در ایام محرم، زن‌های بوشهری شب هنگام برای شنیدن روضه یا مرثیه‌خوانی دور هم جمع می­‌شوند. مراسم به آرامی و با خواندن آوازی معروف به لایه‌لایه یا لای‌لای شروع می‌شود. این آواز برگرفته از لالایی است. پس از ذکرها و آوازهای سوگواری، نوحه‌خوانی آغاز می­شود. در نوحه‌خوانی نخست زن‌ها به صورت نشسته در حالی که با یک دست بر پا و با دست دیگر بر روی سینه خود می‌کوبند در جواب نوحه‌های سرخوان هم‌خوانی می‌کنند. پس از گذشت حدود نیم ساعت نوحه‌خوانی به صورت نشسته، عزاداری وارد مرحله‌ بعد می‌شود. این بار به دستور سرخوان حاضران به صورت دسته جمعی می‌ایستند و سینه‌زنی به صورت ایستاده دنبال می‌شود. به همین دلیل به این قسمت مراسم «سرپایی» می‌گویند. آنگاه سرخوان با خواندن نوحه‌هایی با ریتم تندتر و موضوع مهیج‌تر، به تدریج مراسم را به اوج می‌رساند تا جایی که بعضی از عزاداران هنگام سینه‌زنی با چپ و راست کردن شانه‌های خود حالت خلسه به خود می‌گیرند. بعضی از حاضرین نیز اقدام به نوعی حرکات موزون می‌کنند که می‌توان آن را به عنوان رقص و سماع عزاداری در مراسم زنانه معرفی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *