بوشهر

بوشهر مناطق دیدنی

بوشهر مناطق دیدنی

بوشهر مناطق دیدنی

دخمه های بندر سیراف

دخمه‌های بندر سیراف از دیگر مکان‌های دیدنی بندر سیراف است.

در امتداد دیواره‌ای در دو طرف دره لیر حفره‌هایی مشاهده می‌شود که محلی‌ها به آن خانه گوری (خانه گبری) می‌گویند.

برخی از این حفره‌ها که دهانه‌ای کوچک و مثلث شکل دارند، همچنان دست‌نخورده باقی مانده‌اند

و بقایای اسکلت یک یا چندانسان در آن‌ها دیده می‌شود.

کاخ بردک سیاه

کاخ بردک سیاه کاخ زمستانی داریوش اول در عصر هخامنشی بوده است و در ۱۲ کیلومتری برازجان، بین نخلستان‌های

روستای درودگاه قرار دارد.

این کاخ بعد از کاخ کوروش بنا شده است و تالار مرکزی آن با ۱۰ ستون به کاخ آپادانای شوش شباهت دارد. تعدادی از یافته‌های مکشوف در این کاخ شامل مجسمه‌هایی مربوط به شاهزادگان هخامنشی، قطعات سنگین طلا، خنجر زنانه‌ای از جنس عاج و سنگ نبشته‌ای به خط میخی و بابلی نو می‌شود.

منطقه حفاظت شده حله

منطقه حفاظت شده حله در سواحل خلیج فارس و در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بندر بوشهر قرار دارد. با ۴۲۶۰۰ هکتار مساحت، حدود نیمی از این منطقه تالابی است و آب آن از رود حله تامین می‌شود. این تالاب در سال ۱۳۴۳ بر اثر طغیان رودخانه تشکیل شد. گیاهان آبزی متعددی در این تالاب وجود دارند و این منطقه زیستگاه پرندگان آبزی و کنار آبزی مختلفی است

چشمه‌ آب گرم قوچارک

چشمه‌ی آب گرم قوچارک در مسیر جاده بوشهر به بندرعباس و در پنج کیلومتری جنوب غربی اهرم قرار دارد. این چشمه از شکاف سنگ‌های آهک مارنی از زمین خارج می‌شود و آب آن در ردیف آب‌های سولفات، کلیسم، همراه با منیزیم زیاد و کلرورسدیم ولرم است.

پارک ملی نایبند

منطقه حفاظت‌شده نایبند در استان بوشهر که نقطه اتصال کوه‌های عسلویه به دریای خلیج فارس است، با داشتن پوشش گیاهی مناسب و حیات وحش متنوع جلوه‌ای زیبا از طبیعت کوه و دریا را در سواحل آبی و خشکی خلیج فارس به وجود آورده است. پیشروی خشکی در دریا که به دماغه نای‌بند معروف است موجب تشکیل خلیجی کوچک به نام نای‌بند شده است که در ۳۲۰ کیلومتری جنوب‌شرق بوشهر واقع است و در عصر آل‌بویه از مهم‌ترین مراکز صید و تجارت مروارید در ایران بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *