بوشهر

شهرستان بوشهر د

شهرستان بوشهر د

شهرستان بوشهر د

بوشهر، پایتخت انژی ایران از استان های جنوب کشور است که در کنار خلیج فارس قرار گرفته و آثار باستانی زیادی دارد. از نظر وسعت ، بوشهر هفدهمین استان در کشور است که متشکل از۱۰شهرستان ، ۲۴بخش ،۴۶ دهستان، ۳۷ شهر و نزدیک به ۹۱۰ آبادی است.

شهرستان های استان بوشهر عبارتند از:

اقلیم این استان از چه نوعی است؟

بوشهر دارای آب و هوای گرم و خشک است اما ناحیه های ساحلی آن از آب و هوای گرم و مرطوب برخوردار است. ۵۲/۵ درجه سانتی گراد بیشترین دمای ثابت و -۱ درجه سانتی گراد کم ترین دمای آن و ۲۵/۷ درجه دمای متوسط سالیانه آن است. بوشهر در مدت ۷ ماه هوای گرم، ۲ ماه هوای معتدل تا سرد و ۳ ماه هوای معتدل تا گرم را دارا است. ۱۴ باد محلی در این استان می ورد.

در دوره ساسانیان و در زمان اردشیر بابکان شهر رام اردشیری در دو فرسنگی شهر بوشهر بنا نهاده شد که اکنون خرابه‌های آن به نام ریشهر معروف است. بندر بوشهر در زمان نادر شاه به وجود آمد. شهر بوشهر در گذشته به اسامی لیان ، ریشهر ، راشهر، انطاکیه، بندر نادری یا ابوشهر نامیده می‌شده‌است.و بوشهر داری یک اثار تاریخی مهم به نام امارات ملک است.

در بوشهر نمی‌توان از خوردن ماهی‌های شوریده، شیر و حلوا سیر شد. به خصوص رستوران‌های این شهر که آشپزانشان در پخت این ماهی‌ها حسابی تبحر دارند. توصیه می‌شود به غیر از ماهی و میگو در بوشهر سراغ غذای دیگری را نگیرید. بوشهری‌ها آشپزهای چیره‌دستی برای تهیه خوراکهای انواع ماهی از قبیل قلیه، ماهی سرخ کرده، ماهی شکم گرفته و ته انداز هستند. همچنین قیمه بوشهری خوراک بسیار لذیذی‌ست که به صورت خوراک و با نان سرو میشود. اگر به غذاهای تند علاقه دارید، قیمه بوشهری را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *