zahra jaafari

06 June 2020

فلوشیپ چیست


فلوشیپ چیست

اگر به دنبال افزایش اطلاعات خود هستید به شیرازیاب مراجعه کنید.اگر میخواهید بدانید فلوشیپ چیست و انواع آن را بدانید ما یه شما میگوییم.

فلوشیپ چیست ؟

فلوشیپ یا دوره تکمیلی تخصصی یکی از دوره‌های تحصیلی تکمیلی پزشکی در رشته‌های پزشکی می‌باشد که پس از تکمیل دوره تخصص گذرانده می‌شود.

معمولاً برای هر رشته تخصصی پزشکی در چند موضوع عمده دوره‌های فلوشیپی در نظر گرفته می‌شود که متخصصان واجد شرایط می‌توانند در آن شرکت کرده و فارغ‌التحصیل شوند. طول دوره بسته به نظر استادان مربوطه بوده و در حدود ۱۸ ماه است. بعنوان مثال برای متخصصان زنان و زایمان دارای تخصص دانشنامه تخصصی برای دوره‌های فلوشیپی ناباروری پریناتولوژی و غیره وجود دارد.

این اصطلاح در گروه‌های علمی دیگر نیز با شرایط متفاوتی کاربرد دارد که مثلاً در رشته‌های مهندسی معرف دوره تحصیلی متفاوتی است. فلوشیپ‌های پزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا ارائه می‌شود و موجب افزایش سطح علمی پزشکان می‌گردد. برای مثال یک متخصص چشم می‌تواند دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) در رشته قرنیه را بگذراند. البته اصطلاح فلوشیپ ممکن است در سایر رشته‌های غیرپزشکی نیز با عناوین مختلفی به کار برده شود.

فلوشیپ درد چیست

گستره کاری “فلوشیپ درد” بسیار وسیع بوده و در سه شاخه اصلی ذیل متمرکز می باشد:

1- دردهای مزمن Chronic pain :

کنترل و درمان بیماری های همراه با درد با طول بیش از 3 ماه

2- ستون فقرات Spine :

ازعمده فعالیت های فلوشیپ درد اعمال کم تهاجمی ستون فقرات Minmally Invasive Spinal Surgery   یا مخفف MISS است که شامل درمان مشکلات ناشی از بیرون زدگی دیسک (اندوسکوپی دیسک ، لیزر دیسک و…) شکستگی مهره ها (کایفوپلاستی و…) تنگی کانال (سوپریون و…) می باشد.

بیشتر بدان  اهمیت اعتماد به نفس

3- سلول درمانی و طب بازساختی Regenerative Medicine :

در این زمینه مشکلات بافت نرم سیستم موسکولواسکلتال (عضلات / منیسک ها / رباط ها / تاندون ها و…) و مفاصل (آرتروز و…) با استفاده از فاکتورهای رشد (سلول های بنیادی و…) و فاکتورهای متوقف کننده عوامل مخرب سلولی (سرم اتولوگ و ارتوکین و…) درمان می گردند.

انواع فلوشیپ:

فلوشیپ درد

فلوشیپ زانو

فلوشیپ قرنیه

فلوشیپ لاپاراسکوپی

فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست

لاپاراسکوپی یا (Laparoscopy) یک جراحی بسیار ساده برای تشخیص بیماری های نواحی شکم و ناحیه تناسلی است که علاوه بر تشخیص به درمان بسیاری از بیماری های این نواحی کمک می کند.

لاپاراسکوپی یک روش جراحی است که پزشک با ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف‌، تلسکوپ مخصوص را وارد شکم می کند تا بتواند بیماری های ناحیه رحم و اعضای لگنی یک زن نابارور را بررسی نماید .

در واقع لاپاراسکوپی یک روش برای بررسی علل ناباروری و در نهایت ارائه روش برای درمان آن می باشد .

زمانی که بررسی های دیگری برای ناباروری مد نظر قرار می گیرداما نتیجه ای گرفته نمی شود ، نیاز به لاپاراسکوپی داریم ، البته لاپاراسکوپی باید توسط متخصص زنان و زایمان و کسی که گواهی فلوشیپ دارد انجام شود تا به دقت علائم ناباروری بررسی شود.

این جراحی بسیار کوچک بوده و البته مخاطره ای برای بیمار ندارد اما می تواند بسیاری از بیماری ها را تشخیص دهد و برای درمان آن اقدامات لازم انجام شود .

 

 

منبع: https://fa.wikipedia.org/


0 نظر

اطلاعات عمومی
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینترنت بیشتر دیده شو
درمان شپش با اسپند x بخوانید...