کاروینگ

zahra jaafari

05 June 2020

کاروینگ


کاروینگ

با شیرازیاب هرآنچه نیاز دارید بدانید میتوانید کسب کنید.در این پست توضیح میدهیم کاروینگ چیست ؟

کاروینگ چیست

واژه کاروینگ به معنای حکاکی یا کنده کاری است. در تراش کاروینک، گوهر تراش اختیار دارد هرگونه که تمایل دارد سنگ مورد نظر را بتراشد. اشکالی چون گل، پروانه، ماهی و امثال هم از جمله تراش های کاروینک به شمار می روند. این گونه تراش ها اغلب بنا به شرایط ظاهری سنگ و ایده گوهرتراش، روی سنگهای نیمه قیمتی انجام میگردد. در صورتیکه فرایند تراش، به درستی و با دقت بالا انجام گیرد، ارزش افزوده سنگ نیمه قیمتی مذکور از حد تصور خارج خواهد شد

کاروینگ سنگ

تکنیکهای کاروینگ سنگ یا گوهر در روزگارانی نه چندان دور، تمام سنگ های قیمتی فست شده و دامله (کابوشن)، یک شکل منظم و سنتی داشتند. سنگ های فست شده یک تراش برلیان مدور یا یکی از انواعش را از خود نشان می دهند و کابوشن ها به طور معمول در طرح های هندسی گرد یا گنبدی، مانند بیضی (اُوَل)، مربع و دایره تراش می شدند.

به موازات اینها، برخی از گوهرتراشان کوشا بر آن شدند تا دو رشته فست و دامله را در هم ادغام نمایند. آنها تصمیم به ایجاد تراش بلورهای قابل فست با استفاده از تکنیک های دامله و بالعکس، اضافه کردن کانال های ویژه، تونل ها، اثرات کاوی بشقابی (dish effects)، ترازه (plateaus)، و بدیعه های پله ای کردند. این نوآوری ها به سرعت دنیای گوهر تراشی را گرفت و تراش فانتزی از آن زمان به روی کار آمد.

اولین تراش دهنده سنگ قیمتی به صورت فانتزی، یک گوهرتراش آلمانی به نام برند مونشتاینر(Bernd Munsteiner) است. دنیای گوهر تراشی در پذیرش طرح های هندسی و منحصر به فرد او، کند بود اما پس از گذشت زمان اندکی این نوع تراش با اقبال روبرو شد؛ زیرا سنگ هایی که با تراش فانتزی تراشیده می شدند، زیبایی بصری زیادی داشته و همینطور تراششان نیز آسان تر بود.

بیشتر بدان  تقویم رویدادهای جهانی

تراش طرح فانتزی …

در واقع این کار راحت تر از تراش دامله یا تراش فست سنتی است. قطعه ای از سنگ قیمتی (گوهر) را انتخاب کنید (بهتر است مواد نرمتر را بتراشید زیرا پیش پولیش و پولیشِ بسیاری از الگوهای پیچیده ای که تراش فانتزی را تشکیل می دهند می تواند مشکل باشد) و آن را با دست روی یک صفحه یا چرخ زبر شکل دهید (زبری هیچوقت از گریت 180 کمتر نیست!).

بدین صورت که ابتدا سنگ را بر روی چوبی که به آن داپ کردن گفته می شود، سوار می کنیم. سپس آن را بر روی دیسک تراش قرار می دهیم و اقدام به تراش سنگ به شکل مورد نظر می کنیم. مرحله نهایی مرحله پولیش است. در این مرحله اقدام به پولیش کردن تمامی سنگ می کنیم. است (بجز در آن مواردی که تصمیم بر این است که یک کنتراست سطح، مانند مات” باقی گذاشتن برخی از سطوح- یعنی پولیش نشده بمانند- ارائه شود تا در برابر سطوحی که بازتابنده تر هستند، ایستادگی کنند (تکنیکی که تنها با کوارتز به بهترین وجه حاصل میشود که به راحتی مات میشود).

بدیهی است که بسیاری از این اثرات هنری روی لبه های تیز و یا بطور منحصر به فرد پوشیده شده (صاف شده و جلا داده شده) ی چرخ کاربید سیلیکون تراش خورده اند. چرخهای الماس برای سنگزنی و تمام کردن سریع، فوق العاده هستند اما برای مجراسازی و ترازه شدن، تقریبا بی فایده اند چون نمی توان آنها را صاف کرد و جلا داد- و بیشتر چرخهای الماس هیچ لبه کناری برای کار کردن ندارند

بیشتر بدان  واچر هتل چیست؟

کاروینگ روی صدف

حکاکی روی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ( تراش کاروینگ ) یکی از حرفه های رشته طلا و جواهر سازی است. این حرفه یکی از هنرهای صنایع دستی است که توجه خیلی از مردم را به خود جلب کرده و علاقه مندان زیادی دارد. در حال حاضر از حکاکی و نقش برجسته کاری به دلیل بازده اقتصادی بالا و امکان ایجاد کارآفرینی و اشتغال با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش است. حکاکی بر روی نگین های زیبا و با ارزش از رونق بسیار بالایی نزد مردم برخوردار است، بطوریکه حکاکی هایی که با خط خوش و با ظرافت بیشتری تولید شده، به راحتی مورد استقبال عموم واقع شده و از بازار بهتری برخوردار هستند. آموزش حکاکی روی گوهر ( دوره تراش کاروینگ ) برای اولین بار در استان یزد با گروه آموزشی رابین .

در حال حاضر کارگروه طلا و جواهرسازی آموزشگاه رابین ، تنها و اولین آموزشگاه فعال در زمینه حکاکی روی سنگهای قیمتی ، تراش کاروینگ بر روی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در استان یزد است . ما آماده ایم تا هنر حکاکی و نقش برجسته کاری رابا کمک اساتید مجرب و به صورت حرفه ای به شما آموزش دهیم.

حک کردن مواردی چون چهره افراد مورد علاقه، چهره افراد معروف جهان، اشکال اسطوره ای، لوگوی شرکت ها، آرم باشگاه یا ماشین مورد علاقه، روی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی نه تنها در گذشته توجه بشر را به خود جلب کرده، بلکه یکی از علایق امروز مردم جهان است. چرا که علاوه بر استفاده از زیبائی، خواص درمانی و روحانی سنگهای قیمتی می توانند از شکل های مورد علاقه خود نیز بهره مند شوند. اخیرا استفاده از لوگوی ساخته شده از سنگهای نیمه قیمتی به جای لوگوهای فلزی ارزان قیمت در شرکت ها، بانک ها و غیره بسیار مورد توجه صاحبان برندهای معتبر جهان گردیده است.

بیشتر بدان  عکس بیومتریک

کاروینگ فرش

حتماً شما هم به هنگام گشت و گذار برای خرید تابلو فرش، تابلو فرش‌هایی را دیده‌اید که نقش آن‌ها به صورت برجسته است. شاید همانند بسیاری از مردم، برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چگونه تابلو فرشی با نقش برجسته بافته می‌شود؟

یکی از مراحلی که در طول پروسه‌ی تولید تابلو فرش‌ها صورت می‌پذیرد، پرداخت یا (کاروینگ) آن‌ها است. در حقیقت، پرداخت، آخرین کاری است که بر روی تابلو فرش‌ها انجام می‌شود. به کسی که کار پرداخت را انجام می‌دهد، اصطلاحاً پرداخت‌چی (کاروینگ کار) گفته می‌شود.

هیچ تابلو فرش نقش برجسته‌ای، به همین صورت بافته نمی‌شود. این کار، محصول هنرنمایی کاروینگ کار است.

در سینما جمله‌ای معروف است که یک کارگردان بد، می‌تواند از یک فیلم‌نامه‌ی خوب، فیلمی بد بسازد ولی یک کارگردان خوب، نهایتاً از فیلم‌نامه‌ای بد، فیلمی متوسط خواهد ساخت. اگر نسبت یک تابلو فرش پرداخت نشده با کاروینگ کار را همان نسبت فیلم‌نامه و کارگردان در نظر بگیریم، بهتر متوجه می‌شویم که در تابلو فرش‌ها نیز همین گونه است.

ابزار کاروینگ

برای خرید ابزار کاروئینگ به سایت https://parscenter.com مراجعه کنید.

 


0 نظر

اطلاعات عمومی
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینترنت بیشتر دیده شو
نیچ مارکتینگ x بخوانید...