آدرس و شماره تماس, آموزشی

استخر شیشه ای

استخر شیشه ای

استخر شیشه ای

استخر شیشه ای ،استخری است که در یک یا چند طرف دیواره آن از شیشه استفاده شده است.شیشه استخر می تواند؛ در کف ،دیوارهای کناری و یا بخش کوچکی از فضای استخر به کار گرفته شوند و فضای شیک و مدرن را به استخر بدهند.استخر های شیشه ای در شهر های تهران ،مشهد و اصفهان طرفداران بسیاری دارد.

طراحی و ساخت استخر شیشه

یکی از پیچیده ترین قسمت های اجرا و نصب استخر شیشه ای ،قسمت محاسبات ، طراحی و تعیین ضخامت شیشه است.در ساخت استخر شیشه ای باید محاسبات مکانیک سیالات ،مقاومت مصالح و مقاومت بارهای استاتیک ناشی از فشار آب در نظر گرفته شود.

البته علاوه بر آن فشار ناشی از حرکت شناگر در استخر را نیز باید در نظر گرفت.

به همین دلیل ساخت استخر مدرن به مراتب پیچیده تر و سخت تر از اجرای نماهای شیشه ای دیگر است.

ما در شرکت نگین شرق با استفاده از کارشناسان متخصص و مجرب در تمامی مراحل طراحی و اجرای شیشه استخر ، به رویاهای شما جامه عمل می پوشیم.

هزینه ساخت استخر شیشه ای

شرکت نگین شرق در ساخت استخر با استفاده از شیشه از فناوری FTL در تولید شیشه استفاده می کند.

این فناوری پیشرفته ،نسبت به دیگر شیشه ها ، تا ۷ برابر مقاومت بیشتری دارد.

علاوه بر این شرکت نگین شرق در تولید این شیشه ها از طلق های سنتری گلس (Sentry Glass) آلمانی استفاده میکند.

علاوه بر این موارد ،عوامل دیگری بر روی قیمت شیشه استخر نیز تاثیر گذار است که عبارتند از :

  • ابعاد و تعداد لایه های شیشه
  • نوع استخر که ممکن است کف شیشه ای ،دیوار شیشه ای و یا موارد دیگر باشد.

هزینه های اجرای استخر آن هم از نوع شیشه ای ، در ایران به نسبت بالا است؛ اما چیزی که این هزینه را دو چندان می کند ، اجرای غلط و بدون دانش مهندسی و تجربه عملی است .

در بسیاری از پروژه های اجرایی مشاهده می شود که استخر بعد از چند ماه فرم خودش را از دست می دهد (شیشه های استخر خم می شود ) و یا استخر از نظر آب بندی به مشکل خورده است. اما واقعا مشکل کجاست ؟؟؟؟

در ادامه به شما می گوییم که یک اشتباه به ظاهر بی اهمیت چطور باعث می شود تا هزینه های اجرایی شما ۲ برابر شود.

اشتباهی ساده ولی مرگبار در اجرای استخر

از آنجایی که شرکت نگین شرق در مشهد علاوه بر طراحی و اجرا ،به مشاوره و نظارت بر پروژه ها می پردازد،در طی این سال ها شاهد بودیم که استخرهایی که توسط تیم مهندسی ما اجرا نشده اند با یک مشکل بزرگ مواجه شده اند.

مشکل آب بندی استخر در ناحیه اتصال شیشه به سازه ؛ که باعث می شد تا مشتریان از این بابت ناراضی و البته نگران شوند.

تصاویر زیر یکی از پروژه هایی است که به علت عدم استفاده از چسب با کیفیت ،پس از گذشت چند ماه دچار مشکل شده است و سپس توسط تیم مهندسی نگین شرق دوباره بازسازی شده است.

مشاهده می کنید که نشت آب در قسمت اتصال شیشه به دیواره استخر باعث شده تا رطوبت ،دیواره های استخر و مصالح به کار رفته در آن را به مرور خراب کند و همین امر باعث افزایش میزان نشت آب در قسمت آب بندی شیشه به دیوار استخر شده است .

 

 

اما مشکل آب بندی سیستم استخر از چیست ؟

در جواب باید بگوییم که معمولا در استخر ها برای جلوگیری از رشد باکتری و همچنین بهداشت افراد از کلر استفاده می شود.کلر موجود در آب پس از گذشت زمان ، چسب آب بندی بین شیشه استخر و سازه U شکل را خورده و باعث نشت آب به بیرون می شود.

چسب بی کیفیت ،هزینه های شما را ۲ برابر می کند ،چون در چنین مواقعی مجبور هستید تا تمام سازه استخر را کنده و دوباره آن را اجرا کنید.و این یعنی هزینه بیشتر!!!

اما شرکت نگین شرق با استفاده از چسب مخصوص پلی اورتان آلمانی از بروز این مشکل پس از راه اندازی استخر جلوگیری می کند.

این چسب سیلیکونی یک چسب آنتی باکتریال و ضد آب است که در برابر کلر هم مقاومت بالایی دارد و به راحتی خورده نمی شود.

این چسب مخصوص در طی ۵ مرحله مجزا ماسی کشی و آب بندی می شود . در هر مرحله چسب اضافه می شود و سپس باید خشک شود.

این فرآیند ۵ بار انجام می شود تا آب بندی استخر به صورت کامل انجام شود.

ما در نگین شرق برای پروژه هایی که نیاز به مشاوره در اجرای استخر شفاف دارند معمولا چسب مخصوص پلی اورتان را ارائه می کنیم.

طلق trosifol ؛ تضمین استحکام و شفافیت استخر

اما به غیر از چسبی که در سازه استخر برای آب بندی استفاده می شود ، مورد مهم دیگری هم وجود دارد.

یکی از معیارهای استخر شیشه ای این است که مقاومت و شفافیت بالایی داشته باشد. در اصل کسی که از استخر شیشه ای استفاده می کند ، به دنبال شفافیت آن است و همین امر باعث تفاوت آن با استخر معمولی می شود. اما چه چیزی مقاومت و شفافیت استخر را تضمین می کند ؟؟؟

در اصل چیزی که مقاومت و شفافیت استخر را تضمین می کند ، طلقی است که مابین شیشه های استخر قرار میگیرد. استفاده از طلق با کیفیت این موارد را برای شما به همراه می آورد.اما چه طلقی ؟؟

اکثر برای حفظ مقاومت و شفافیت شیشه استخر از طلق آلمانی تروسیفول (Trosifol) استفاده می شود.این طلق، معروف ترین و با کیفیت ترین طلق در نمای شیشه ای همچون ، استخر شیشه‌ای و شیشه ضدگلوله است.

مقاومت این طلق در حدی است که از آن در شیشه های ضد گلوله برای جلوگیری از نفوذ و تجاوز سارقان استفاده می شود. به همین دلیل از طلق تروسیفول در استخر هایی که از شیشه درست می شود ، استفاده می شود. زیرا مقاومت بالایی دارد ، در عین اینکه شفافیت را حفظ کرده است.

شرکت نگین شرق معتبرترین شرکت تولید شیشه ضدگلوله در ایران است و از طلق تروسیفول برای تامین امنیت و همچنین حفظ ساختار سازه شیشه ای استفاده می کند. حتی پس از شکسته شدن شیشه ها.

می توانید برای مشاهده مقاومت این طلق در برابر ضربات و اغتشاشات ناگهانی (تست آونگی شیشه) ، به وب سایت رسمی شرکت تروسیفول آلمان مراجعه کنید.

انواع کاربرد های شیشه در استخر

شیشه های استخری می تواند در تمامی قسمت ها و با توجه به نیاز کاربر می تواند پیاده سازی شود.در ادامه کاربردهای شیشه در استخر را بیان می کنیم.

استفاده از شیشه در دیواره استخر

این سبک متداول ترین شکل اجرای استخر شیشه‌ای در دنیاست بدین ترتیب که شما یک یا چند پنجره در طول یا عرض استخر ایجاد می کنید.

در این حالت ، سازه شفاف دقیقا مثل شیشه پنجره از هر چهار طرف داخل کلاف استخر نصب می گردد.

فریم چهار طرفه پنجره شفاف ، کمک میکند تا ضخامت سازه شفاف و در نتیجه هزینه اجرای آن کاهش یابد . پنجره شفاف در دیواره نسبت به فرم های دیگر ، اقتصادی ‌تر است.

ضخامت سازه شیشه ای پنجره و سطح درگیر در کلاف ، ارتباط مستقیم با مساحت پنجره و ارتفاع آب از پایین پنجره تا سطح آب گیر استخر دارد.

معمولا برای پنجره های شفاف به طول کمتر از ۳ متر با ارتفاع آب کمتر از ۱متر از شیشه و برای ابعاد بزرگتر از آکریلیک استفاده می‌شود.

استخر با دیواره شفاف

این فرم شبیه به حالت قبل است با این تفاوت که در قسمت فوقانی سطح شفاف؛ فریمی دیده نمی شود  و شیشه یا آکریلیک مصرفی فقط از کناره ها و کف در سازه استخر مهار شده است.

سطح بالایی آن که معمولا کمی بالاتر از سطح آب  است کاملا شفاف و بدون فریم می‌باشد.

حذف فریم فوقانی نمای زیباتری برای دیواره شیشه ای ایجاد می کند و بالطبع به ضخامت سازه شفاف و هزینه اجرا نیز خواهد افزود.

برخی استخرها ، دیواره شفاف را همسطح آب استخر اجرا می کنند تا آب استخر بر روی این سطح جریان یابد و نمای آب نما گونه ای را نیز از بیرون بوجود آورد.

دیواره شفاف در هر دو شکل استخرهای فضای باز و بسته قابل اجراست .

شیشه جدا کننده استخر

در پروژه هایی که استخر کودک و استخر اصلی در امتداد هم هستند (یکجا هستند) از شیشه برای جداسازی فضا استفاده می شود.

بسیاری از طراحان ترجیح می‌دهند این بخشها را با یک دیواره شفاف از هم جدا کنند تا در عین ایزوله کردن دو محیط، دید بصری استخر محدود نشود.

معمولا دیواره جداکننده نیز مثل دیواره شفاف بدون فریم فوقانی اجرا می‌گردد.

در صورتی که در هر دو طرف آن آب وجود داشته باشد تعادل نیروهای وارده از هر دو طرف باعث کاهش ضخامت و هزینه اجرا خواهد بود.

استخر با کف شیشه ای ؛ استخر معلق

امروزه اجرای استخر در طبقات و بام و یا استخر هایی که بخشی از آن به صورت کنسول بیرون زده باشد متداول شده است.

به این نوع استخر ها ، استخر معلق نیز اطلاق می شود.

برای این سبک استخرها معمولا طراح با ایجاد کف شفاف در استخر با یک تیر چند نشان را خواهد زد.

  • اول اینکه میتواند نور طبیعی فضای زیر استخر را با فرم و تلالو خاصی که حاصل از حرکت آب استخر است ایجاد کند.
  • دوم اینکه کف شیشه ای حسی غیر متعارف از احساس خطر و زیبایی بصری را برای بینندگان و استفاده کنندگان  از استخر ایجاد خواهد کرد.

 طراح میتواند از این حس برای ایجاد یک نقطه عطف بهره ببرد. این فرم برعکس فرم پنجره شفاف کمترین سهم اجرا را در دنیا دارد و به همین دلیل بسیار جذاب و کم تکرار است.

معماران به نام زیادی در طراحی های خود از کف شفاف در استخر استفاده می کنند. در پروژه های اجرایی ما نیز همواره بیشترین رضایت‌مندی از کف شفاف بوده است.

طراحانی که یک پروژه استخر کف شفاف را با ما اجرا کرده‌اند مثل آقای دکتر تغابنی در پروژه منزل شریفی ها معمولا در پروژه‌های بعدی نیز طراحی کف شفاف استخر را در نظر خواهند داشت.

سایت ما:شیرازیاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *