پزشکی

دلیل لرزش بدن بعد از زایمان

دلیل لرزش بدن بعد از زایمان

در این مطلب شیراز یاب قصد دارد دلیل لرزش بدن بعد از زایمان را بررسی کند

بعد از درد زایمان، احتمالا وقتی برای اولین بار بچه خود را ملاقات می‌کنید احساس شادابی می‌کنید. با وجود این حس خوشحالی، ممکن است از اینکه بدنتان بعد از زایمان شروع به لرزش کند، تعجب کنید. برخی از زنان آن را به عنوان لرزش از سر تا پا، حتی در گرم‌ترین روز تابستان، یاد می‌کنند. آیا لرزش غیر قابل کنترل بدن بعد از زایمان، کاملا طبیعی بوده و برای اغلب زنان اتفاق می‌افتد؟ آیا به نوع عمل طبیعی یا سزارین مربوط است؟ در این مقاله قصد داریم ضمن پاسخ به این سوالات، چند دلیل لرزش بدن بعد از زایمان طبیعی یا سزارین را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

دلیل لرزش بدن بعد از زایمان
در واقع باید بگوییم که لرزش‌های غیرقابل کنترل بعد از زایمان کاملا طبیعی است و برای اغلب زنان اتفاق می‌افتد. مهم نیست که زایمان طبیعی و واژینال داشته‌اید یا سزارین. دقت داشته باشید که احساس لرزش می‌تواند با اتمام زایمان شما شروع شود و تا چند ساعت بعد از آن حتی ادامه پیدا کند. لرزش بعد از زایمان هیچ دلیلی برای نگرانی ندارد. اگرچه ممکن است ناراحت کننده و دردناک باشد ولی هیچ خطری برای شما وجود ندارد. با این حال دانستن دلیل لرزش بدن بعد از زایمان طبیعی یا سزارین باعث می‌شود تا ذهن شما آسوده شود.
پس از زایمان بدن شما با سرعت بسیار زیاد دچار تغییراتی می‌شود. معمولا زایمان دارای سه مرحله است که لرزش در مرحله دوم آن یعنی فشار آوردن ایجاد می‌شود. این لرزش‌ها می‌تواند تا مرحله سوم یعنی زمانی که جفت و بند ناف از بدن نوزاد و شما جدا می‌شود، ادامه پیدا کند. البته شدت آن نیز به صورت فرد به فرد متفاوت است. این لرزش‌ها از دو دقیقه تا چند ساعت به طول می‌انجامند. دلیل لرزش بعد از زایمان و علت ایجاد آن‌ها به عوامل زیر بستگی دارد.
فشار بدنی:
آیا تا به حال تمرین سختی داشته‌اید که بعد از آن کل بدن شما شبیه ژله شده باشد؟ فشار زایمان نیز دقیقا به همین روال عمل می‌کند اما با شدت بیشتر. بدن شما تلاش فیزیکی بسیار زیادی کرده تا کودکتان را سالم و به صورت طبیعی به شما تحویل دهد. حتی در صورت انتخاب سزارین باز هم بدن شما تحت عمل جراحی بزرگ قرار گرفته است و فشاری را تحمل کرده است. هجوم اندورفین و آدرنالین که در مراحل پایانی زایمان کافی است تا شما دچار لرز شوید.
جابه جایی و تغییرات هورمونی در زایمان
دیگر دلیل لرزش بعد از زایمان طبیعی یا سزارین تغییرات هورمونی می‌باشد. این تغییرات در طول زایمان بسیار شدید و بالا است. این تغییرات هورمونی به تنهایی می‌توانند باعث ایجاد لرز در حین و بعد از زایمان شوند. هورمون‌ها حتی پس از به دنیا آمدن نوزاد به حالت طبیعی باز نمی‌گردند. پس ممکن است مرحله لرزش تا بعد از زایمان و حتی فراتر از آن ادامه یابد.
بیهوشی یکی از دلایل لرزش بدن بعد از زایمان:
انواع خاصی از داروهای بیهوشی می‌توانند فشار خون شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند که می‌توانند باعث ایجاد لرزش غیر کنترلی شوند.
مایعات وریدی:
دیگر دلیل لرزش بعد از زایمان تزریقات وریدی می‌باشد. این تزریقات معمولا در لرزش بعد از زایمان نقش دارند. این مایعات سردتر از دمای بدن هستند و درست مانند خوردن بستی در روز‌های سرد زمستان، بدن شما را به لرزه می‌اندازند.
مایع آمنیوتیک:
این دلیل لرزش بعد از زایمان معمولا در زایمان‌های سزارین اتفاق می‌افتد. اگر شما تحت عمل سزارین قرار گرفته‌اید، مقادیر کمی از مایع آمنیوتیک می تواند در جریان خون شما جاری شود و همین امر می تواند بدن شما را لرزاند.
با چند دلیل لرزش بعد از زایمان آشنا شدید و حالا دیگر جای نگرانی نیست. همانطور که گفته شد این لرزها کاملا طبیعی بود و در اثر عوامل ذکر شده اتفاق می‌افتد. نکته‌ای باید به آن توجه داشت این است که آیا می‌توان با آن مقابله کرد و آن را تا حدی تحت کنترل درآورد؟
در صورت داشتن لرزش‌های بعد از زایمان پتو پیچی محکم می‌تواند تا حد زیادی در کاهش لرزش کمک کند. اگر به شدت دچار لرزش شده‌اید، ممکن است در نگه داشتن کودک خود مردد باشید و از آن بترسید. نگران نباشید، متخصصان بر این باورند که تماس پوست به پوست و قرار دادن کودک بر روی سینه‌ها می‌تواند تا حد قابل توجهی به حل این مشکل کمک کند. لرزش بدن در عرض چند ساعت از بین می‌رود و باعث می‌شود شما و کودک خیلی زود با یکدیگر آشنا شوید.

شاید از این مطاب نیز خوشتان بیاید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *