روانشناسی

روانشناس عالی در ارومیه

روانشناس عالی در ارومیه

روانشناس عالی در ارومیه

سلام و درود به همه ی شما همراهان خوب و دوستان همیشگی سیتی بین. در این پست قصد داریم تا یک روانشناس عالی در ارومیه را به شما معرفی کنیم. روانشناسی مطلبی است که نیازمند دقت فراوانی دارد و نباید در آن کوتاهی کرد پس تا پایان با ما همراه باشید.

مشاوره چطور کمک می‌کند؟

درمان موفقیت آمیز نتیجه همکاری سه عامل است:
• درمان مبتنی بر شواهد که برای مشکل شما مناسب است
تخصص روانشناس
• ویژگی‌ها، ارزش‌ها، فرهنگ و ترجیحات شما

وقتی افراد روان درمانی را شروع می‌کنند، اغلب احساس می‌کنند که پریشانی آن‌ها هرگز پایان نخواهد یافت. مشاوره به افراد کمک می‌کند تا بفهمند که می‌توانند کاری برای بهبود وضعیت خود انجام دهند. این منجر به تغییراتی می‌شود که رفتار سالم را بهبود می‌بخشد، چه بهبود روابط، بیان بهتر احساسات، کارایی بهتر در محل کار یا مدرسه یا تفکر مثبت‌تر.
در حالی که برخی از مسائل و مشکلات بهترین پاسخ را به یک سبک خاص از درمان می‌دهند، آنچه حیاتی و مهم باقی می‌ماند اتحاد و ارتباط درمانی با روانشناس شما است.

 

اگر احساس کنم روان درمانی مؤثر نیست چه؟

زمانی که روان درمانی را شروع کردید، احتمالاً روانشناس شما برای ایجاد اهداف و جدول زمانی تقریبی برای درمان با شما صحبت کرده است. همانطور که پیش می‌روید، باید از خود بپرسید:
• آیا به نظر می‌رسد روانشناس شما را درک می‌کند؟
• آیا برنامه درمانی منطقی است؟
• آیا احساس می‌کنید در حال پیشرفت هستید یا خیر؟
برخی از افراد در حدود ۶ تا ۱۲ جلسه احساس بهتری پیدا می‌کنند. اگر علائم پیشرفت را مشاهده نکردید، آن را با روانشناس خود در میان بگذارید. روانشناس شما ممکن است صحبتی را در مورد آنچه که باید انجام دهید آغاز کند. اگر او این کار را نکرد، خودتان آن را مطرح کنید. برای مثال می‌توانید از روانشناس خود در مورد روش‌های درمانی جایگزین بپرسید. گاهی صحبت کردن با روانشناس می‌تواند بسیار انرژی بخش باشد، به خصوص که روانشناس شما به جای این که قضاوت کند، بدون قضاوت درک کند.

به خاطر داشته باشید که با پیشرفت روان درمانی، ممکن است احساس خستگی کنید. ممکن است نسبت به ابتدای فرآیند احساس عصبانیت، غمگینی یا سردرگمی بیشتری داشته باشید. این بدان معنا نیست که روان درمانی کار نمی‌کند. در عوض، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که روانشناس شما را به رویارویی با حقایق دشوار یا انجام کارهای سخت برای ایجاد تغییرات سوق می‌دهد. به یاد داشته باشید گاهی اوقات ممکن است اوضاع قبل از این که بهتر شود، بدتر شود.

البته در برخی موارد، رابطه بین بیمار و روانشناس آن طور که باید خوب نیست. روانشناس باید مایل باشد که به این نوع مسائل نیز بپردازد. اگر نگران تشخیص روانشناس در مورد مشکلات خود هستید، دریافت نظر دوم از یک روانشناس دیگر ممکن است مفید باشد، تا زمانی که به روانشناس اصلی خود اطلاع دهید که دارید این کار را انجام می‌دهید.


اگر وضعیت بهبود نیافت، شما و روانشناستان ممکن است تصمیم بگیرید که زمان آن رسیده است که با یک روانشناس جدید کار کنید. از آن جایی که اتحاد درمانی برای اثربخشی روان درمانی بسیار مهم است، شما به یک تناسب خوب نیاز دارید.

اگر تصمیم دارید ادامه دهید، فقط به اولین روانشناس خود مراجعه نکنید. در عوض، به او بگویید که پیش می‌روید و چرا این کار را می‌کنید. یک روانشناس خوب شما را به شخص دیگری ارجاع می‌دهد، برای شما آرزوی خوشبختی می‌کند و از شما می‌خواهد که روان درمانی را تنها به این دلیل که اولین تلاش شما خوب پیش نرفت، رها نکنید.

روان درمانی چقدر باید طول بکشد؟

مدت زمانی که روان درمانی طول می‌کشد به عوامل مختلفی بستگی دارد:
• نوع مشکل یا اختلال
• ویژگی‌ها و سابقه بیمار
• اهداف بیمار
• آن چه در زندگی بیمار خارج از روان درمانی می‌گذرد
• این که بیمار با چه سرعتی قادر به پیشرفت است.

برخی از افراد تنها پس از یک جلسه روان درمانی احساس آرامش می‌کنند. ملاقات با یک روانشناس می‌تواند دیدگاه جدیدی به آن‌ها بدهد، کمک کند موقعیت‌ها را متفاوت ببینند و درد را تسکین دهند. اکثر مردم پس از چند جلسه به فوایدی دست می‌یابند، به خصوص اگر روی یک مشکل مشخص کار کنند.

شد، ممکن است احساس کنید که در حال پیشرفت و یادگیری مهارت‌های مقابله‌ای جدید هستید که در آینده به شما کمک خواهد کرد.
افراد دیگر ممکن است آسیب‌های جدی را تجربه کرده باشند، مشکلات متعددی داشته باشند، یا فقط در مورد اینکه چه چیزی آن‌ها را ناراضی می‌کند ابهام داشته باشند. مهم است که به اندازه کافی روان درمانی را دنبال کنید تا به آن فرصتی برای مفید بودن بدهید.

افراد مبتلا به بیماری روانی جدی یا سایر تغییرات مهم زندگی ممکن است به روان درمانی مداوم نیاز داشته باشند. جلسات منظم می‌تواند پشتیبانی لازم را برای حفظ عملکرد روزانه خود فراهم کند.
برخی دیگر حتی پس از حل مشکلاتی که در ابتدا آن‌ها را به مشاوره رسانده روان درمانی را ادامه می‌دهند.

بهترین زمان برای اتمام جلسات مشاوره چیست؟
چگونه بفهمم که آماده اتمام جلسات هستم؟

روان درمانی یک تعهد مادام العمر نیست. در یک مطالعه، نیمی از بیماران روان درمانی پس از ۸ جلسه بهبود یافتند و ۷۵ درصد بعد از شش ماه بهبود یافتند.
شما و روانشناستان با هم تصمیم می‌گیرید که چه زمانی آماده پایان روان درمانی هستید و با هم ارزیابی خواهید کرد که آیا به اهدافی که در ابتدای فرآیند تعیین کرده‌اید، دست یافته‌اید یا خیر.
• یک روز متوجه خواهید شد که دیگر با نگرانی در مورد مشکلی که شما را به روان درمانی کشانده به خواب نمی‌روید و از خواب بیدار نمی‌شوید.
• بازخورد مثبتی از دیگران دریافت خواهید کرد.
• از لحاظ تحصیلی و اجتماعی پیشرفت را احساس می‌کنید.

پس از پایان روان درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

احتمالاً برای معاینات دوره‌ای خود به پزشک عمومی مراجعه می‌کنید پس می‌توانید همین کار را با روانشناس خود انجام دهید.
ممکن است بخواهید چند هفته یا یک ماه پس از پایان روان درمانی دوباره با روانشناس خود ملاقات کنید تا وضعیت خود را گزارش دهید. اگر همه چیز خوب است، می‌توانید در آن جلسه بعدی همه چیز را جمع بندی کنید.

شما می‌توانید یک مشکل را حل کنید، سپس با یک موقعیت جدید در زندگی خود روبرو شوید و احساس کنید مهارت‌هایی که در آخرین دوره درمانی خود آموخته‌اید نیاز به کمی تغییر دارند. کافی است دوباره با روانشناس خود تماس بگیرید.

البته لازم نیست منتظر یک بحران باشید تا دوباره به روانشناس خود مراجعه کنید. ممکن است فقط به یک جلسه “تقویت کننده” نیاز داشته باشید تا آن چه را که آخرین بار آموخته‌اید، به یاد آورده و تقویت کنید.

مرکز روانشناسی هنر درمان   

مرکز مشاوره و ارائه ی خدمات روان شناسی هنر درمان
ارومیه
میدان امام حسین ( ع ) – خیابان سر داران 2 – رو به روی دبستان پیشداد – ساختمان دکتر نظری – طبقه اول .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *