اماکن

شهر صدرا کجاست

شهر صدرا کجاست

شهر صدرا کجاست

سلامی گرم خدمت بازدیدکنندگان عزیز شیرازیاب .با سپاس از همراهی شما. شهر صدرا واقع در شمال غرب شیراز در منطقه ای خوش آب و هوا قرار دارد. در این پست در رابطه با اینکه شهر صدرا کجاست اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار می دهم. در ادامه مطالب همراه ما باشید. ضمن تشکر از انتخاب شیرازیاب ،امیدوارم مطالب پست مفید واقع شده باشد.

 

 

 

شهر صدرا کجاست

شهر جدید صدرا شهری برنامه‌ریزی‌شده و اقماری در ۱۵ کیلومتری شمال غربی شیراز است.

مطالعات و طراحی صدرا در سال ۱۳۶۸ آغاز گردید.

این مطالعات بر پایه موقعیت مکانی شهر شیراز و شهرک‌های اقماری آن و همچنین دورنمای توسعه این مناطق استوار گردید.

صدرا در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ دارای جمعیتی برابر با ۹۱،۸۶۳ تن بوده.

بدین ترتیب ششمین شهر پرجمعیت استان فارس به شمار می‌رود.

صدرا سومین شهر جدید پرجمعیت کشور پس از پرند و اندیشه به شمار می‌رود.

مناطق مسکونی شهر جدید صدرا به دو فاز یک و دو تقسیم شده‌است که فاز یک در قسمت شرق و فاز دو در قسمت غرب قرار گرفته‌است.

صدرا دارای مراکز دانشگاهی مهمی است؛ پردیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سایت جدید دانشگاه صنعتی شیراز در این شهر واقع شده‌اند.

 https://citybin.ir/shiz/wp-content/uploads/2020/03/1.gifاگر دوست دارید شما یا کسب و کارتان، مثل: شهر صدرا کجاست در گوگل و اینترنت دیده شود.

اینجا کلیک کنید.گل 

موقعیت شهر صدرا

صدرا از جنوب از طریق دو مسیر تنگ جلاب و تنگ قره‌پیری به شهر شیراز و مراکز صنعتی الکترونیک، از سمت شرق و از طریق باجگاه به جاده شیراز – مرودشت و به اراضی کشاورزی دشت مرودشت و همچنین به مراکز صنعتی همچون پالایشگاه شیراز و کارخانجات مختلف، از سمت شمال به شهرک صنعتی ملوس جان و اراضی کشاورزی بیضا و از سمت غرب به جاده شیراز – سپیدان و اراضی کشاورزی مرتبط می‌شود.[

 

 

جمعیت شهر صدرا

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۹۱٬۸۶۳ نفر (۲۸٬۷۴۱ خانوار) بوده‌است و بدین ترتیب صدرا ششمین شهر پرجمعیت استان فارس و دومین شهر پرجمعیت شهرستان شیراز به شمار می‌رود.

 

مناطق و محلات شهر صدرا :

فاز1 صدرا

این فاز اولین بخش این شهر میباشد که از سال ۱۳۷۱ شروع به ساخت و ساز شده. عمده جمعیت کنونی این شهر در این فاز ساکن می‌باشند. 

این فاز در بیشتر قسمت‌هایش دارای اراضی اوقافی می‌باشد. 

به دلیل عبور ریل قطار در مجاورت بلوار حافظ و شهرسازی پرتراکم و ارتفاع زیاد در محله کوهسار و همچنین تراکم جمعیتی بالا در بلوار فردوسی تمایل زیادی وجود دارد.

فاز2 صدرا

طراحی این فاز در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ هکتار از سال ۱۳۷۰ آغاز شده. 

قطعات آن در دوبخش ویلایی و آپارتمانی از سال ۱۳۷۱ توسط تعاونی مسکن مخابرات، علوم پزشکی، دانشگاه، نیروی انتظامی و… به متقاضیان واگذار شد.

باغشهر صدرا

این منطقه در صدرا از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شهر می‌باشد که جلوه خاصی به زیبایی و طراوت به هوای این شهر داده‌ است. باغشهر در واقع نوعی مسکن ویژه در مطالعات جامع و تفصیلی شهر صدرا تلقی می‌گردد که واحدهای مسکونی با سطح اشغال ۱۰ درصد و تراکم ۱۵ درصد در قطعات حداقل ۱۰۰۰ مترمربعی که با معماری خاص خود طراحی و اجرا می‌شوند.

باغشهرها در واقع نوعی سند هویتی شهر صدرا محسوب می‌گردند و در حال حاضر تعدادی بیش از ۲۰۰۰ قطعه باغشهر به مساحت کل ۳۰۰ هکتار آماده‌سازی شده‌ است. در مرکز باغشهرهای صدرا نیز یک مرکز خرید بزرگ قرار دارد. بهترین نقطه باغشهرهای دارای مجوز، منطقه‌ای به نام بوستان اهل بیت و گلبهار می‌باشد و احداث باغ زیتون و پروژه قصر سبز از دیگر برنامه‌های پیش روی باغشهر صدرا می‌باشد.

 

مراکز درمانی شهر صدرا

از مولفه های تاثیرگذار شهر جدید صدرا وجود مراکز درمانی متعدد در این منطقه و ایجاد شهر سلامت می‌باشد. نمونه هایی از این مراکز در زیر قرار گرفته است:

  • بیمارستان پیوند اعضا ابو علی سینا می‌باشد که برای نخستین بار در خاورمیانه می‌باشد.
  • بیمارستان سوانح سوختگی با وسعت ۶هکتار
  • بیمارستان اعصاب و روان با وسعت ۴ هکتار
  • بیمارستان قلب خاتم النبیاء وسعت ۳ هکتار
  • مرکز پشتیبانی اورژانس هوایی وسعت ۴ هکتار

 

منبع : ویکی پدیا

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *