پزشکی

کار درمانی

کار درمانی

کار درمانی

با درود فراوان به همراهان عزیز وبسایت شیرازیاب ! بسیار خرسندیم که در خدمت شما هستیم با معرفی کار درمانی . با تشکر از انتخاب شما امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

 

کار درمانی چیست

کاردرمانی به انگلیسی

کاردرمانی یا آکیوپیشنال تراپی (occupational therapy) یا ارگوتراپی (به زبان فرانسوی) یکی از شاخه های توانبخشی می باشد. که به عنوان یک رشته کل نگر تمامی ابعاد روحی، روانی و جسمی یک بیماری و تاثیرات جانبی مختلفی که بر روی عملکرد فردی و اجتماعی بیمار می گذارد را در نظر می گیرد. با ارائه تکنیک های درمانی مناسب، ضمن توجه به علائق مراجع به درمان اختلالات در حیطه های جسمانی و روانی در مقاطع سنی مختلف می پردازد. فرد را از وابستگی خارج کرده و به سوی انجام فعالیت های مستقل روزانه یاری می دهد.

پس در درمان های ارائه شده توسط کاردرمانگر، به استقلال رساندن مراجع یکی از اهداف نهایی درمان است.

به عنوان مثال فردی که دچار سکته مغزی می شود با توجه به سطح ضایعه ای که در مغز اتفاق می افتد برخی مهارت های حرکتی و کلامی اش را از دست می دهد. این اختلالات باعث می شود فرد در انجام فعالیت های روزانه اش و همچنین در زمینه شغلی که دارد و ارتباطات روزمره خانوادگی و اجتماعی دچارمحدودیت و وابستگی شود. مجموعه این عوامل می تواند باعث بروز مشکلاتی دیگر از جمله از دست دادن اعتماد به نفس و افسردگی در فرد شود.

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی با در نظر گرفتن رابطه بین

ذهن و توانایی جسم ،

ذهن و مهارت های حرکت

ذهن و توانایی گفتار

،ذهن و مهارت های یادگیری

، یک سری برنامه ریزی های یکپارچه دررابطه با توانایی های زیر را در کودکان بکار می گیرد :

ضعف body image (تصور از بدن) ،

ضعف مهارت های ظریف یا fine ،

ضعف مهارت های حرکتی که مربوط به یکپارچگی حسی و حرکتی می باشد.

مشکل در سیستم عصبی وستیبولار (ترس از ارتفاع و…….) ،

اختلالات درک بینایی-فضایی

فقدان و ضعف در مهارت های ترسیمی

،اختلالات حسی کودکان،

مشکلات مخچه ای(آتاکسی)

و کلیه ی ناتوانایی های ذهنی کودک و خانواده را راهنمایی می کند.

 

کاردرمانی کودکان

كاردرمانی كودكان به بیماران کودک كمك می‌کند تا پتانسیل های كامل خود را کشف كرده و به كاركرد بهینه دست یابند. برنامه کاردرمانی برای کودکانی که یکی از شرایط زیر را دارند کمک می‌کند:

 • اوتیسم
 • تومورهای مغزی و سایر سرطان‌ها
 • فلج مغزی
 • اختلالات مادرزادی
 • آنومالی‌های کرانوفاسیال (Craniofacial anomalies)
 • ناتوانی در رشد
 • ناتوانی های مربوط به یادگیری
 • بیماری های ارتوپدیک
 • شرایط عصبی عضلانی
 • اختلالات تغذیه ای و بلع
 • سایر شرایط پیچیده پزشکیhttps://citybin.ir/shiz/wp-content/uploads/2020/03/1.gifاگر دوست دارید شما یا کسب و کارتان، مثل: کاردرمانی در گوگل و اینترنت دیده شود.

اینجا کلیک کنید.گلکار درمانی رشته

یکی از رشته های علوم توانبخشی که میزان توانایی ها و ناتوانایی های بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهد “رشته کار درمانی” است.منظور از نا توانی ها اتفاقاتی است که ممکن است بر اثر عوامل مختلف از جمله بیماری‌های‌ مختلف‌، سکته‌ های‌ مغزی‌، حوادث‌، تصادفات‌، جنگ‌، عقب‌ ماندگی‌ های‌ ذهنی‌ و … باشد.بنابراین کاردرمانگر بر اساس‌ تشخیص‌ و معرفی‌ پزشک‌ درمان‌ جسمانی‌ و روانی‌ بیماران را بر عهده می گیرد و آنها را در بهبود و تقویت عملکردشان یاری می نماید.در واقع هدف از این رشته بهبود و توانبخشی ناتوانی های بیماران و همچنین آموزش و درمان معلولین می باشد.رشته کار درمانی در گروه رشته های پیراپزشکی قرار دارد و امکان تحصیل در رشته کار درمانی در ایران در مقاطع کارشناسی‌ پیوسته‌ و کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ و دکتری وجود دارد.رشته کار درمانی در مقطع کارشناسی گرایش خاصی را در بر نمی گیرد.
اما فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی کار درمانی می توانند در مقطع کارشناسی ارشد در رشته هایی چون مدیریت توانبخشی، علوم تشریح، اپیدمیولوژی، انفورماتیک پزشکی،نانو تکنولوژی پزشکی، آمار زیستی، فناوری اطلاعات سلامت،مدیریت خدمات بهداشت درمانی، تاریخ علوم پزشکی، آموزش پزشکی ادامه تحصیل بدهند.ضمن اینکه رشته کار درمانی در مقطع کارشناسی ارشد دو گرایش “کار درمانی جسمی” و “کار درمانی روانی” را شامل می شود.رشته کار درمانی در مقطع کارشناسی شامل 128 واحد می باشد که 20 واحدآن مربوط به دروس عمومی، 28 واحد دروس پایه، 56 واحد دروس اختصاصی و 24 واحد نیز مربوط به دروس کارآموزی در عرصه رشته کار درمانی می باشد.

بازارکار و فرصت های شغلی رشته کار درمانی

این رشته در کشور ایران از بازار کار مناسبی برخوردار است و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مراکز کار درمانی، بیمارستان های توانبخشی و روانی،مراکز نگهداری عقب مانده های ذهنی ،بهزیستی، درمانگاه ها ،سرای سالمندان ،مدارس کودکان استثنایی، مراکز تحقیقاتی و مؤسسات پژوهشی، مراکز آموزش حرفه ای معلولین و … مشغول به کار شوند.همچنین توجه داشته باشید که فازغ التحصیلان این رشته در صورت داشتن شرایط لازم و کسب شماره نظام پزشکی می توانند برای تاسیس مطب خصوصی نیز اقدام نمایند.

 

کلینیک کاردرمانی

کلینیک کاردرمانی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سئول کلینیک: خدیجه خزائلی، عضو هیات علمی گروه کاردرمانی

شماره تماس کلینیک: ۰۳۱۳۷۹۲۵۲۲۵

 

 

منبع : گوگل

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *