بوشهر

بوشهر گورک

بوشهر گورک

بوشهر گورک

با سلام در سیتی بین امروز با بوشهر گورک اشنا شوید.

 

گورک سادات، روستایی است از توابع بخش دلوار در شهرستان تنگستان استان بوشهر ایران.

بوشهر گورک

جمعیت

این روستا در دهستان دلوار قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ این روستا ۱۰۶۶ نفر جمعیت دارد.[۱] در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۶۶۹ نفر بوده‌است.[۲]

روستای گورک سادات روستایی است که تقریباً کل اهالی آن سید هستند و همه سادات آنجا نام خانوادگی آنها هاشمی است. فاصله ۲۰ کیلومتری به بندر بوشهر (مرکز استان) دارد.

 

 

گورک کله‌بندی، روستایی است از توابع بخش دلوار در شهرستان تنگستان استان بوشهر ایران.

جمعیت

این روستا در دهستان دلوار قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۶۷۰نفر (۱۶۷خانوار) بوده‌است.

 

بوشهر گورک

پژوهشي در کتيبه هاي سنگ مزارهاي قبرستان روستاي گورک سادات بوشهر

 

چکیده:

هدف از انجام اين پژوهش، بررسي دقيق و موشکافانه پيشينه روستاي گوک سادات، واقع در استان بوشهر، شهرستان دلوار است، روستايي که تاکنون، طبق گزارش سازمان ميراث فرهنگي استان، هيچ گونه بررسي منسجم باستان شناختي جهت روشن ساختن گذشته آن صورت نگرفته است. در نتيجه، با توجه به هدف بيان شده در اين پژوهش سعي بر آن نموده تا از طريق مطالعه قديمي ترين منابع مکتوب که در آن ها اشاره اي به روستاي گورک شده و در کنار آن، بررسي سنگ قبور گورستان روستا بتوان به شناختي جامع از قدمت روستاي گورک سادات رسيد. با عنايت به شواهد موجود جهت نيل به هدف پژوهش يعني بقاياي مادي يا سنگ قبر هاي گورک، اين روستا بايستي قدمتي هفتصد يا هشتصد ساله يعني از حدود قرن هفت هجري داشته باشد اما از طرفي، مطالعه سفرنامه هايي که در آن ها از گورک سادات نامي برده شده و همگي متعلق به عصر قاجار هستند، مي تواند گوياي رونق و حيات عمده روستا در اين دوره باشد، با توجه به اين موضوع که در منابع نوشتاري پيش از دوره قاجار سخني از روستاي گورک سادات به ميان نيامده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *